احسان شوندی نویسنده: احسان شوندی

راهنمای خرید طلای کم اجرت

راهنمای خرید طلای کم اجرت

برای ورود به بازار طلا و خرید طلا باید اطلاعات و اگاهی خود را نسبت به این بازار افزایش دهیم، در این مطلب شما را با موارد مهمی مثل اینکه چه طلای دسته دومی را از کجا و چطور بخریم آشنا خواهیم کرد و با تفاوت های برخی تعاریف این بازار آشناتر خواهید شد.

برای ورود به بازار طلا و خرید طلا باید اطلاعات و اگاهی خود را نسبت به این بازار افزایش دهیم چون علاوه بر ارزش خود طلا که شامل وزن و عیار طلا می شود باید کارمزد یا به اصطلاح اجرت آن را نیز پرداخت کنید.

در کشور ما به دلیل عدم ثبات قیمت طلا ، خرید طلای دست دوم که با نام های طلای کم اجرت یا طلای بدون اجرت هم شناخته میشوند دارای بازار پرطرفداری شده است و به این دلیل است که خریدار دیگر مجبور به پرداخت اجرت آن طلا نیست (اجرت یعنی مبلغی که بابت کار کردن بر روی آن طلا گرفته می شود).

طلای دسته دوم

اگر از خرید طلا قصد سرمایه گذاری دارید باید این را بدانید که خرید طلا نسبت به خرید سکه در موقع فروش سود کمتری به شما خواهد رساند و دلیلش هم بر میگردد به همان اجرت طلا که موقع فروش ، مبلغی را به این عنوان از قیمت طلای شما کم میکنند که این اجرت شمال سکه نمی شود، اجرت بستگی به میزان کار و زحمتی دارد که برای ساخت آن طلا صرف شده که هر چه ساخت آنها ساده تر باشند شامل اجرت کمتری هم خواهند شد مثلا النگو دارای کارمزد و اجرت کمی است.

در اینجا لازم به ذکر است که:

طلای دست دوم با طلای بدون کارمزد دارای تفاوت است .

طلای بدون کارمزد، نو و بدون استفاده است و فروش طلا بدون کارمزد شامل مالیاتی هم نمی شود و مواقعی که فروشنده تصمیم به آوردن اجناس جدید میگیرد با فروش اجناس و طلاجات قدیمی بدون کارمزد سعی در فروش سریع اجناس خود دارد، در حالی که همان طور که از نام طلای دسته دوم مشخص است، این عنوان به طلای کارکرده اطلاق می شود که در مطالب دیگری به نحوه تشخیص آن اشاره کرده ایم.

 

اگر در این بازار تصمیم به خرید داشته باشید، احتمالا یکی از گزینه های شما همانطور که در بالاتر گفتیم، النگوی طلا خواهد بود، پس بهتر است نکاتی را در مورد خرید النگو با شما در میان بگذاریم :

النگو دست دوم

راهنمای انتخاب و خرید النگو :

برای انتخاب النگو باید به سایز دور مچ فرد توجه کرد و در مورد کودکان نباید این النگو ها خیلی بزرگ باشد که به راحتی از دست خارج شود و نباید خیلی تنگ باشد چون با رشد دست کودک دیگر مناسبش نخواهد بود. النگو را میتوان از جنس های مختلف تمام فلزات ساخت که به دو دسته ی ساده و شیک تقسیم بندی می شود .

فرمول احتمالی قیمت طلای دسته دوم :

برای محاسبه قیمت یک سرویس مثلا 35 گرمی که دست دوم و بدون کارمزد است باید بدین گونه قیمت نهایی آن را بدست اورد: وزن سرویس را باید ضربدر قیمت یک گرم طلای 18 عیار کنیم و عدد بدست امده را در مقدار درصد سود فروشنده آن سرویس که برابر است با عدد 1/7 ضرب کنیم تا قیمت نهایی مشخص شود.

با اعلام اتحادیه طلا این سازمان هیچ نظارتی روی فروش و خرید طلای دست دوم ندارد و هشدار داده است که مردم طلای دست دوم خریداری نکنند چون ممکن است فلزات دیگر را ابکاری کنند و به جای طلای دست دوم به فروش برسانند.

در اینجا سوالی پیش میاد که:

از کجا باید طلای دست دوم یا کم اجرت خریداری کرد؟!؟!؟!

طلا فروشی برای فروش طلا به عنوان یک واسط بین خریدار و فروشنده طلا عمل می کنند و شخصی که فروشنده است برای فروش طلا به طلا فروشی مراجعه کرده و طلای خود را با قیمت نسبتا پایینی نسبت به قیمت بروز طلا به فروش می رساند و بعد با کمی تعمیر و یا حتی آب طلا زدن طلایی که دست دوم بود را رنگ و ظاهر می دهد تا راحت تر به فروش برساند و از آن حالت رنگ رفته خارج می کند. همچنین می توانید از طریق زرگرد اقدام به خرید طلای دست دوم کنید و برخلاف سایر پلتفرم های و اپلیکیشن های موجود از امنیت یک معامله در سایه ی ارزیابی یک طلافروش مجرب مطمئن باشید.